Jak studovat ve Velké Británii zadarmo aneb jde to i jinak 1.část

neděle 28. listopad 2010 22:02

Jako mladé děvče, zhruba před třemi až pěti lety, jsem si ráda prohlížela katalogy Student Agency s nabídkou studia v zahraničí. Nabídky zněly naprosto skvěle. ALE ta CENA! Cifry byly přímo magické a pro mě nedosažitelné. Svého snu o zdokonalení angličtiny a osamostatnění jsem se nevzdala.

Byla jsem na začátku čtvrťáku, když mi dala třídní učitelka informaci o možnosti studia ve Velké Británii, konkrétně ve Skotsku zdarma. Říkala jsem si, že by to mohlo být něco pro mě. Od té chvíle jsem hledala informace o skotském školství, které se od A)anglického značně liší, a zkoumat co že bych to vlastně studovala a taky kde. Jednalo se o Banff and Buchan College http://www.banff-buchan.ac.uk, kterou dokonce přijela propagovat i její marketingová manažerka. Podmínkou k přijetí bylo maturitní vysvědčení a maturita z angličtiny nejhůře za 3. Okamžitě jsem odeslala elektronicky přihlášku na obor HNC Administration and IT, která obsahovala moje osobní údaje, oskenovanou stránku s fotkou z pasu, a motivační dopis proč chci studovat ve Skotsku a proč zrovna Banff and Buchan College. Asi po 3 týdnech mi přišlo vyrozumění že moji žádost zpracovávají. Mezím třídní poslala na College doporučující dopis. Po nějaké době mi přišel další dopis, který informoval o podmínečném přijetí. Podmínkou byla právě maturitní zkouška. Jakmile jsem odmaturovala, poslala jsem na Banff and Buchan College kopii maturitního vysvědčení a to poštou i emailem, pro jistotu. Zanedlouho mi byl doručen poslední dopis a absolutním přijetí. Stala jsem se tedy studentkou zahraniční školy.

Prvního srpna jsem s Janou (kamarádkou a spolužačkou), poprvé letěla letadlem, z Ruzyně do Londýna na Heathrow(přes tohle letiště jsem letěla poprvé a naposledy) a pak do Aberdeenu. My dvě doletěli v pořádku, ale naše zavazadla ne. Byli jsme v cizím městě kdesi na severu bez kufrů, kdo kterých se muselo vejít celkem 22 Kg oblečení, bot, knih, plyšáků, harampádí a cihel na celý rok. Slečna na informacích nám řekla, teda mě ne já byla tak vystresovaná že jsem nerozuměla ani Hello, že naše zavazadla dorazí druhý den. Nechali jsme na sebe kontakt a autobusem se vydali do města. Na autobusáku jsem měla domluvenou schůzku s Honzou, který už v Aberdeenu rok studoval a dovolil nám přechodně bydlet u něj v bytě, ale o tom později.

První dva týdny na Banffu byl tzv. Welcome Week, který je pouze pro international students (mezinárodní studenty). Jeden den jsme si všichni zařídili pojištění tzv.National Insurance, bez kterého vás nikdo nezaměstná. Druhý den přišli lidi z banky a pomohli nám založit si účet. Měli jsme přednášku od policisty a hasiče. Každý den 2 hodiny jsme v malých skupinách měli jazykovku abychom se zaklimatizovali. Na konci Welcome Weeku jsme měli každý schůzku s našim budoucím tutorem/rkou (třídní učitel/kou), který nás informoval o oboru, předmětech a dal/a nám rozvrh. Škola byla 3 dny v týdnu. Což bylo ideální k tomu aby člověk ty ostatní dny, nebo aspoň část z nic využil k práci, protože nájem se sám nezaplatí, ale o tom příště....

Petra Hojná

Petra Hojná

Petra Hojná

O tom co mě naštve i potěší.

Studentka plná ideálů, žijící ve Skotsku. Zbožňuji těstoviny na všechny způsoby, teplo a zdvořilost.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora